Routery polskiej firmy Actina to stosunkowo tanie urządzenia skierowane do zwykłych użytkowników domowych. W dzisiejszym teście przyjrzymy się bliżej modelowi P6802 – taniemu routerowi z USB, oraz modelowi P6806 – urządzeniu z trzema antenami i dwurdzeniowym procesorem, które oferuje prędkość transmisji na poziomie 450 Mbps. Model P6802 kosztuje około 100zł, natomiast P6806 około 200zł . Sprawdzimy czy różnice między urządzeniami są aż tak widoczne i czy warto wydać 100zł więcej na lepszy model.
Pierwsze wrażenia
Pierwszą rzucającą się w oczy rzeczą są.. pudełka. Oba urządzenia zapakowane są w opakowania o czarno-żółtych barwach charakterystycznych dla marki Pentagram i Actina. Różnica polega na wielkości – Actina P6806 zapakowana została w naprawdę ogromne pudełko.
Zawartość zestawu w przypadku obu urządzeń jest dokładnie taka sama – oprócz samego routera otrzymujemy pakiet instrukcji, zasilacz i kabel internetowy RJ-45.
Wygląd
Czy wygląd urządzenia takiego jak router jest w ogóle istotny? To urządzenie ma po prostu działać. Podłączamy je, włączamy i zapominamy o jego istnieniu. Nie jest tu ważna ani waga, ani materiał, z którego został wykonany tak jak w przypadku smartfonów.
Mimo wszystko producenci urządzeń sieciowych coraz częściej inwestują w design urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku testowanych modeli – reprezentują one całkowicie inną stylistykę.
P6802 reprezentuje minimalistyczne podejście do wyglądu – kompaktowe rozmiary i proste kształty sprawiają, że urządzenie jest po prostu ładne.
Na górze urządzenia znajdują się diody sygnalizujące stan poszczególnych portów LAN, aktywność portu USB, stan zasilania, działanie usługi IPTV oraz pracę modułu Wi-Fi. Powyżej producent umieścił swoje logo.
Na obu bokach umieszczono otwory wentylacyjne, a na jednym z nich znalazło się złącze USB w wersji 2.0.
Z tyłu wyprowadzone zostały wszystkie dostępne porty i złącza routera – 4 porty LAN, w tym jeden z obsługą usługi IPTV, port WAN, złącze zasilania oraz przycisk RESET/USB. Router został wyposażony w 2 anteny o mocy 5 dBi, których niestety nie możemy zdemontować ani wymienić.
P6806 to urządzenie mniej minimalistyczne zwracające na siebie uwagę.
Router jest wykonany w całości z plastiku – na spodzie i bokach matowego, natomiast górna część zrobiona jest z błyszczącego plastiku o ciekawej fakturze. Obudowa jest solidnie spasowana, przy ściskaniu nic nie trzeszczy, ale brakuje gumowych nóżek, obecnych w większości routerów, przez co urządzenie nie jest zbyt stabilne.
Przedni panel zawiera 10 diod sygnalizujących stan urządzenie, wykorzystanie portów LAN, aktywność portu USB, usługi IPTV, oraz WPS. Po bokach oraz na spodzie urządzenia znalazły się otwory wentylacyjne – urządzenie podczas pracy grzeje się w umiarkowanym stopniu. Z tyłu producent umieścił kolejno włącznik sieci Wi-Fi, port USB 2.0, port WAN, 3 porty LAN (w tym jeden z obsługą technologii IPTV) oraz przycisk WPS/Reset.
Na spodzie urządzenia znajduje się naklejka z podstawowymi informacjami na temat urządzenia oraz otwory montażowe, które umożliwiają powieszenie urządzenia. Router został wyposażony w 3 anteny zewnętrzne, które również nie są możliwe do zdemontowania– możemy jedynie regulować ich pochylenie w zakresie 180° .
Konfiguracja i działanie
Oba urządzenia, podobnie jak wszystkie inne sprzęty tego typu, zarządzane są z poziomu okna przeglądarki. Wystarczy połączyć się ze specjalnym adresem IP podanym przez producenta. Panel administracyjny w przypadku obu urządzeń jest praktycznie taki sam. Różnice polegają jedynie na pozycjach w menu – w zależności od konkretnych funkcji urządzenia.
Po pierwszym zalogowaniu pojawi się formularz łatwej konfiguracji urządzenia. Mamy w nim do wyboru połączenie PPPoE lub DHCP (automatyczne pobieranie adresu IP). Poniżej znajduje się pole do wpisania hasła zabezpieczającego naszą sieć bezprzewodową (domyślnie jest to 12345678).
Menu składa się z następujących pozycji:
Device Info – informacje o statusie urządzenia (aktualny adres IP, lista podłączonych klientów, zużycie zasobów procesora urządzenia)
Network – w tej zakładce możemy zmienić wszystkie ustawienia sieci LAN/WAN naszego routera, m.in. adres IP, adres IP pobrany z sieci, tryb połączenia (DHCP, PPPoE bądź statyczny adres IP).
Security – tutaj konfigurujemy wszystkie zabezpieczenia naszego urządzenia, wraz z filtrowaniem adresów MAC, blokowaniem portów oraz stron internetowych.
Advanced – są to ustawienia zaawansowane, dzięki którym możemy ustawić chociażby przekierowanie portów, routing, kontrolę przepustowości (prędkości łącza) oraz usługę DDNS (w przypadku braku stałego adresu IP).
Wireless – jest to zakładka w której konfigurujemy wszystkie opcje sieci bezprzewodowej, m.in. nazwę sieci czy zabezpieczenie jej hasłem.
USB – konfiguracja udostępniania urządzenia podpiętego do portu USB
IPTV – konfiguracja usługi IPTV
Tools – aktualizacja oprogramowania routera, zmiana daty/czasu czy hasła administratora.
Model P6806 wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor przez co domowa sieć bezprzewodowa jest bardzo wydajna nawet przy dużym jej obciążeniu.
Producent deklaruje, że router bardzo dobrze sprawdzi się w domu jednorodzinnym pokrywając całą jego powierzchnię sygnałem sieci bezprzewodowej.
Router posiada też trzy anteny, co powinno wpłynąć na lepsze pokrycie sygnałem.
W praktyce faktycznie zasięg występował na całym terenie domu, w miejscach najdalej oddalonych od routera był słabszy (około -80dBm), ale nie występowało zrywanie połączenia, internet cały czas działał płynnie. W bezpośrednim otoczeniu routera zasięg oscylował w granicach -40 dBm.
Model P6802 nie posiada dwurdzeniowego procesora ani trzech anten, a mimo to producent deklaruje, że również powinien spisywać się w domu jednorodzinnym.
W tym przypadku zasięg również był bardzo dobry, jednak w najbardziej oddalonych miejscach domu spotkałem się ze zerwaniem połączenia.
Testy wykonywane były programem Wi-Fi Analyzer zainstalowanym na smartfonie LG L9.
Podsumowanie
Wniosek jest prosty, a recenzja tylko go potwierdza – Actina Cerberus P6802 to urządzenie idealne do mieszkania lub małego domu jednorodzinnego, natomiast Actina Cerberus P6806 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większą powierzchnią – urządzenie sprawdzi się dobrze na powierzchni 200 – 400 m2. Obydwa urządzenia skierowane są dla użytkowników domowych nie posiadających dużych wymagań. W wielu recenzjach routerom zarzuca się brak łączności w standardzie AC, brak złącza USB 3.0 i wielu innych zapominając o tym, że w większości zastosowaniach domowych takie funkcje są po prostu niepotrzebne. Po to są urządzenia tańsze i droższe, aby można było dobrać je do swoich potrzeb. Nie widzę sensu wytykania produktom z niższej półki braku zaawansowanych funkcji.
Reasumując, testowane produkty marki Actina są jak najbardziej godne polecenia.
Nasza ocena